ارتودنسیمطالب پزشکی

ارتودنسی چیست؟ بررسی انواع ارتودنسی 0 تا 100

ارتودنسی (Orthodontics) روشی درمانی برای اصلاح بی‌نظمی‌های دندانی است. افتادن دندان‌های شیری و درآمدن دندان‌های دائمی برای بسیاری از کودکان مشکلات مختلفی به همراه می‌آورد. گاهی جای دندان‌های جدید تنگ است و دندان‌ها کج و نامرتب درمی‌آیند. گاهی نیز ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌هایی به صورت مادرزادی در فک وجود دارد که باعث ناهم‌ترازی دندان‌ها می‌شود. در واقع در پاسخ پرسش ارتودنسی چیست؟ باید بگوییم روشی درمانی برای مرتب کردن دندان‌ها و در برخی‌اوقات بهبود ساختار فک شما است.

با دکتر ارتودنسی در کرج همراه باشید تا به ارتودنسی و برتری‌های آن بپردازیم.

ارتودنسی چیست؟

برتری‌های انجام ارتودنسی چیست؟

از مهم‌ترین برتری‌های انجام ارتودنسی باید به نکته‌های مهمی اشاره کنیم:

* زیبایی:

زیبایی نخستین برتری انجام ارتودنسی و مرتب شدن دندان‌ها است. دندان‌های نامرتب جلوه زیبایی ندارند. از طرف دیگر، پاکیزه ساختن دندان‌های نامرتب هم مشکل است. به این ترتیب می‌بینیم افرادی که دندان‌های نامرتبی دارند، زودتر دچار جرم‌های دندانی و پوسیدگی دندان می‌شوند. همه این موارد بر زیبایی چهره و لبخند شما تاثیر منفی می‌گذارد. روش دیگری که به زیبایی دندان ها کمک میکند ایمپلنت دندان می باشد، اگر میخواهید بهترین متخصص ایمپلنت مشاوره داشته باشید میتوانید به صفحه متخصص ایمپلنت در فردیس کرج مراجعه کنید.

به همین دلیل بسیاری از کودکان و بزرگ‌سالانی که دندان‌های نامرتب دارند، در زمان خندیدن، با دست جلوی دهان خود را می‌پوشانند. پس اگر بخواهید بدانید نخستین دلیل انجام اردتودنسی چیست؟ باید به زیبایی بیشتر چهره، دندان‌ها و لبخند شما اشاره کنیم که دکتر ارتودنسی در کرج به شما هدیه می‌کند.

* کمتر شدن خطر پوسیدگی دندان‌ها و دوام بیشتر دندان‌های شما:

اگر بخواهید بدانید برتری دیگر ارتودنسی چیست؟ باید به کمتر شدن خطر پوسیدگی دندان‌ها اشاره کنیم. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، هم‌پوشانی دندان‌ها تمیز کردن آنها را سخت‌تر، و گاهی تمیز کردن بین دندان‌ها را ناممکن می‌کند. ارتودنسی دندان‌ها با مرتب‌سازی آنها، نظافت دندان‌ها را آسان‌تر، و طول عمر آنها را بیشتر می‌کند. همین نکته دلیل کافی برای ارتودنسی دندان‌ها به نظر می‌رسد.

* بیشتر شدن اعتمادبه‌نفس شما:

زیبایی و داشتن لبخند زیبا نخستین عامل تقویت اعتمادبه‌نفس در همه افراد است. در کنار همه برتری‌های درمانی و جسمانی ارتودنسی، نباید بالا رفتن اعتمادبه‌نفس افراد را نادیده بگیریم. با سپردن دندان‌های خود به دست دکتر ارتودنسی در کرج، زیبایی و اعتمادبه‌نفس خود را بازمی‌یابید.

انواع ارتودنسی چیست؟

انواع ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی انواع مختلفی دارد که برخی از پرکاربردترین آنها را معرفی می‌کنیم:

1- ارتودنسی ثابت:

ارتودنسی ثابت روش معمول بیشتر موارد ارتودنسی، و یکی از کارآمدترین آنها است. این نوع ارتودنسی با سیم‌ها و نگین‌هایی بر روی دندان‌های شما ثابت می‌شود. در این نوع ارتودنسی، کش‌های رنگی هم کمک می‌کنند تا ناهنجاری‌های فکی و زاویه تماس دندان‌های فک بالا و پایین را اصلاح کنند.

ارتودنسی ثابت را در دوره درمانی خود نمی‌توانید از دهان خارج کنید. این نوع ارتودنسی باید به‌وسیله دندان‌پزشک تنظیم شود، و همچنین از دهان شما برداشته شود. اگر بخواهید بدانید فایده‌های این نوع ارتودنسی چیست؟ باید بگوییم تاثیر این نوع درمان بسیار زیاد است. افراد زیادی که دارای ناهنجاری‌های فک یا دندان‌های بسیار نامرتب بوده‌اند، با این روش، زیبایی و سلامت خود را بازیافته‌اند.

2- ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی:

در ارتودنسی لینگوال، براکت‌های و سیم‌ها به پشت دندان‌های شما چسبانده می‌شوند. در این نوع ارتودنسی، سیم‌ها و پلاک‌ها دیده نمی‌شوند و زیبایی دندان‌ها و لبخند شما در دوره ارتودنسی حفظ می‌شود. ارتودنسی لینگوال را می‌توان نوعی ارتودنسی نامرئی نامید.

3- ارتودنسی دیمون:

شاید دانستن اینکه روش دیمون در ارتودنسی چیست؟ گویای این روش ارتودنسی باشد. روش دیمون به ارتودنسی خودتنظیم هم معروف است. در این روش، براکت‌ها با جابه‌جایی دندان‌ها، تنگ‌تر می‌شوند. در واقع تنظیم براکت‌ها خودبه‌خود انجام می‌شود. ارتودنسی با روش دیمون برای دندان‌ها و دهان شما بهداشتی‌تر است، چرا که باکتری‌های کمتری در دوروبر براکت‌ها جمع می‌شوند.

4- ارتودنسی نامرئی:

در ارتودنسی نامرئی، قالب‌های سرامیکی شفافی برای دندان‌های شما ساخته می‌شود. این قالب‌ها متحرک هستند و می‌توانید در زمان خوردن و نوشیدن، از دهان خود خارج کنید. ارتودنسی نامرئی برای افرادی مناسب است که مسئولیت‌پذیر باشند و بدون دلیل، قالب‌ها را از دهان خود خارج نکنند. همچنین این نوع ارتودنسی نیاز به مراقبت بیشتر هم دارد که از عهده کودکان برنمی‌آید.

5- ارتودنسی متحرک:

ارتودنسی متحرک را می‌توانید در زمان نیاز، در دهان خود قرار دهید و در زمان خوردن و نوشیدن، از دهان خود بیرون بیاورید. این نوع ارتودنسی هزینه کمتری از ارتودنسی ثابت دارد.

دلایل انجام ارتودنسی چیست؟

دلیل‌های مختلفی باعث می‌شود تا یک نفر نیاز به انجام عمل ارتودنسی داشته باشد:

1- Crowding:

شلوغی دندان‌ها در فک بالا و پایین یکی از مهم‌ترین دلیل‌ها برای افرادی است که به دکتر ارتودنسی در کرج مراجعه می‌کنند. کسانی که دندان‌های فک بالا و پایین آنها هم‌پوشانی زیادی داشته باشد، ظاهر نازیبایی پیدا می‌کنند. روی هم قرار گرفتن دندان‌ها، و فشردگی آنها یکی از مهم‌ترین دلایل انجام ارتودنسی است.

2- Crossbite:

برای دانستن اینکه دلیل دیگر ارتودنسی چیست؟ و کاندیدای دیگر آن کدام است باید به افرادی اشاره کنیم که جویدن آنها با اشکال همراه است. دندان‌های فک بالا و پایین برخی افراد در زمان جویدن خوردنی‌ها، به‌خوبی بر روی هم قرار نمی‌گیرند. هضم غذا هم در این دسته از افراد با مشکل روبه‌رو می‌شود.

3- Overbite:

دلیل دیگر ارتودنسی رفع مشکلات کسانی است که زمان بسته شدن دهان، دندان‌های فک بالای آنها هم‌پوشانی زیادی روی دندان‌های فک پایین پیدا می‌کند. این افراد هم بد نیست با دکتر ارتودنسی در کرج مشورت کنند.

4- Underbite:

دندان‌های فک پایین برخی افراد خیلی جلوتر از دندان‌های فک بالایی آنها است و دندان‌های فک بالای آنها عقب‌تر قرار گرفته است. این افراد هم گزینه‌های مناسبی برای انجام عمل ارتودنسی به شمار می‌روند. فک و دندان‌های این افراد بولداگ خوانده می‌شوند.

5- Overjet:

اگر دندان‌های جلوی فک بالای شما زیادی جلو آمده‌اند، یا دندان‌های جلوی فک پایینتان به‌اندازه لازم جلو نیامده‌ باشند هم باید دکتر ارتودنسی در کرج را ملاقات کنید.

6- Open Bite:

برای دانستن اینکه دلیل دیگر ارتودنسی چیست؟ باید به باز بودن فک در زمان بسته شدن دهان اشاره کنیم. در برخی افراد، در زمان بستن دهان، دندان‌های فک بالا و پایین  به هم نمی‌رسند. در این دسته افراد، بین دندان‌های جلوی فک یا دندان‌های عقبی فاصله می‌افتد. این گروه از افراد هم بهتر است به ارتودنسی فکر کنند.

7- Misplaced Midline:

زمانی که خط میانی دندان‌های فک بالا و پایین شما روی یک راستا قرار نمی‌گیرند هم ارتودنسی می‌تواند به اصلاح آنها بپردازد.

8- Spacing:

گاهی هم به‌دلایل مادرزادی، کشیدن یک دندان یا حتی رشد نکردن مادرزادی یک دندان فضای زیادی در بین دندان‌ها پدید می‌آید. این مشکل نیز با ارتودنسی برطرف می‌شود.

9- Crooked Teeth:

دندان‌های کج هم دلیل دیگری برای انجام عمل ارتودنسی هستند. دندان‌های کج چهره شما را نازیبا می‌کنند و بر روی جویدن غذاها هم اثر نامطلوب می‌گذارند.

عوارض انجام ندادن ارتودنسی چیست؟

عوارض انجام ندادن ارتودنسی چیست؟

کسانی که دارای دندان‌های نامرتب و ناهنجاری‌های فک هستند، دچار مشکلات مختلفی می‌شوند:

* مشکلات زیبایی و پایین آمدن اعتمادبه‌نفس.

* مشکل در مسواک زدن و پاکیزه ساختن دندان‌ها.

* مشکلات گوارشی ناشی از جویدن بد خوراکی‌ها.

* بوی بد دهان ناشی از نامرتب بودن دندان‌ها و تمیز نشدن بین آنها.

* جویدن سخت خوراکی‌ها، همراه با درد لثه و دندان.

* پدید آمدن مشکلات و بیماری‌های مختلف لثه.

* پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها.

* سردردهای شدید و میگرن.

* درد در قسمت پشت شانه و گردن.

* مشکل در مفصل فک گیجگاهی.

عوارض ارتودنسی چیست؟

در کنار عوارض انجام ندادن ارتودنسی، باید از پیامدهای انجام ارتودنسی هم صحبت کنیم. پیامدهای ارتودنسی را در موارد مختلفی می‌توانیم بیان کنیم:

* آسیب به مینای دندان.

* ایجاد برخی خراش‌ها و زخم‌های کوچک بر روی دندان‌ها و دهان شما.

* احساس درد و ناراحتی در دندان، پس از وصل شدن ارتودنسی.

* کوتاه شدن ریشه دندان‌ها.

* زرد شدن دندان‌ها.

* در برخی موارد، عفونت لثه.

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

بهترین سن ارتودنسی از آغاز هشت سالگی تا پیش از زمان بلوغ است. البته این نکته به این معنا نیست که افراد رشدیافته نمی‌توانند دندان‌های خود را ارتودنسی کنند. اما سرعت بهبودی در افراد بزرگ‌سال کندتر از کودکان و نوجوانان است.

بهترین دکتر ارتودنسی در کرج کیست؟

برای سپردن سلامت دندان‌های خود به بهترین دکتر ارتودنسی در شهر کرج، راه دوری نروید. با ما تماس بگیرید و پیش از گرفتن نوبت، با مشاوران ما گفت‌وگو کنید.

سخن پایانی:

بیشتر افراد می‌دانند ارتودنسی چیست؟ اما شاید از همه روش‌ها و برتری‌های ارتودنسی آگاه نباشند. ارتودنسی تنها ظاهر دندان‌ها و چهره شما را زیباتر نمی‌سازد. این روش درمانی به کمک شما می‌آید تا فک و دندان‌های سالم‌تری برای شما رقم بزند. همچنین خوردن غذا را برای شما آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر کند. البته اثرات درمانی ارتودنسی را بر روی سلامتی افراد نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

اگر شما یا عزیزانتان در شهر تهران یا کرج زندگی می‌کنید و نیاز به دکتر ارتودنسی در کرج دارید، با ما تماس بگیرید پزشک کرج بهترین دکتر های ارتودنسی را به شما عزیزان معرفی میکند و نوبت خود را رزرو کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

شهریار قربانی

سلام، من شهریار قربانی هستم با 7 سال سابقه در زمینه تولید محتوا در سایت پزشک کرج به عنوان مدیر سایت فعالیت دارم و سعی میکنم مطالبی ارزشمند و مفید برای شما انتشار بدم، و تلاش دارم به شما عزیزان که نیاز به پیدا کردن بهترین پزشک، جراح و کلینیک… بیشتر »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا